Звіт директора КЗ» Кухченська ЗОШ І-ІІІ ступенів» за 2017-2018 н.р.
Діяльність здійснювалася згідно з вимогами основних нормативних документів: Закону України «Про освіту», Закону України «Про загальну середню освіту», Національної доктрини розвитку освіти, Національної стратегії розвитку освіти, Державного стандарту початкової загальної освіти, Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, Конвенції про права дитини, Основних орієнтирів виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів, Концепції профільного навчання у старшій школі, Галузевої Концепції розвитку неперервної педагогічної освіти, Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді, власного статуту.
Головними завданнями навчального закладу є:
- Виховання громадянина України;
- Забезпечення реалізації права громадян на загальну середню освіту;
- Формування і розвиток соціально зрілої, творчої особистості з усвідомленою громадянською позицією, почуттям національної свідомості, підготовленої до професійного самовизначення;
- Виховання в учнів поваги до Конституції України, державних символів України, прав і свобод людини і громадянина, почуття власної гідності, відповідальності за свої дії. Свідомого ставлення до обов`язків;
- Виховання морально, фізично і психологічно здорового покоління, свідомого ставлення до свого здоров`я та здоров`я інших як найвищої соціальної цінності;
- Створення умов для здобуття загальної середньої освіти на рівні державних стандартів;
- Формування особистості учня, розвиток його здібностей і обдарувань, наукового світогляду, потреби і вміння самовдосконалюватися;
- Становлення в учнів цілісного, наукового світогляду, загальнонаукової, загальнокультурної, технологічної, комунікативної й соціальної
компетентностей;
- Забезпечення наступності і безперервності у змісті та організації навчально-виховного процесу;
- Створення сприятливих умов для самовираження особистості учнів у різних видах діяльності, їх повноцінного морального, психічного, фізичного розвитку;
- Надання учням можливості для реалізації індивідуальних творчих потреб;
- Пошук і навчання творчо обдарованих і здібних дітей;
- Оновлення змісту освіти, вивчення, апробація нових педагогічних технологій, методів, форм навчання і виховання.
- Активне впровадження педагогіки співпраці, співдружності; поширення досвіду самоврядування.
- Підвищення педагогічної майстерності колективу шляхом активної участі в роботі підрозділів методичної структури школи.
- Зміцнення матеріально-технічної бази школи, поповнення кабінетів, дотримання санітарно-гігієнічних умов та техніки безпеки.
Реформування освіти в Україні є складовою процесу адаптації національної освітньої системи до змін, що відбуваються в останні роки і пов`язані з визнанням значущості знань як рушія суспільного добробуту та прогресу, отже питання забезпечення рівного доступу до якісної освіти є ключовим для розвитку всієї освітньої галузі. Поряд із засвоєнням базових знань перед сучасною освітою все більше постає завдання навчати учнів самостійно оволодівати новими знаннями та інформацією, навчити навчатися, виробити потребу у навчанні впродовж життя. Людина ХХI століття – це людина, що постійно навчається. Людина, для якої одержання знань стає сутнісною рисою способу життя. Таку людину повинна формувати і наша школа.
Створити мотивацію успіху, дати можливість кожному учневі відчути себе комфортно в стінах школи і зрештою допомогти йому сформуватися як особистості, розкрити і розвинути його творчу індивідуальність – мета діяльності педагогів КЗ « Кухченська ЗОШ І-ІІІ ступенів».
Комунальний заклад «Кухченська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» забезпечує потреби громадян у повній загальній середній освіті, в якій поєднуються класичні принципи педагогічного процесу та активно запроваджуються інноваційні технології. Школа передбачає вивчення двох іноземних мов – англійської та німецької, забезпечує опанування комп'ютерних технологій з 2-го класу.
Юридична адреса школи: 34034, Рівненська обл., Зарічненський р-н, с. Кухче, вул. Шкільна, 4.
Школа працює за п'ятиденним робочим тижнем у одну зміну. У навчальному закладі визначена українська мова навчання. Школа у своєму складі має класи початкової, базової та старшої школи, інклюзивне навчання ( 3 та 5 класи), профільне навчання в 10-11 класах. На кінець 2017-2018 н.р. у школі налічувалося 16 класів, у яких, станом на 25 травня 2018 року, навчалось 289 учнів та працював 41 вчитель, з них: двоє вчителів мають звання «Старший вчитель», 22 вчителі – вищу кваліфікаційну категорію.
Упродовж 2017-2018 н.р. педагогічний колектив школи працював над реалізацією ІV етапу науково-методичної проблеми «Розвиток фахової компетентності педагога – передумова успіху учнів». Головні зусилля членів науково-методичної ради були зосереджені на наданні реальної, дієвої допомоги педагогічним працівникам у підвищенні їхньої професійної майстерності, створення творчої атмосфери та морально-психологічного клімату, який сприяв би пошуку кращих технологій педагогічної праці, ефективному втіленню інновацій, що сприятиме оптимізації навчально-виховного процесу в школі. На засіданнях педагогічних рад, шкільних методичних об'єднаннях, на інструктивно-методичних нарадах, батьківських зборах підводилися підсумки та обговорювалися питання роботи школи над проблемою та виконанням тих завдань, що були визначені як основні. В першу чергу увагу було направлено на реалізацію Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про охорону дитинства» тощо.
Адміністрація школи тримає на постійному контролі питання стану роботи з охорони праці, безпеки життєдіяльності, виробничої санітарії, профілактики травматизму під час навчально-виховного процесу. Виконання правил безпеки життєдіяльності й охорони праці можливе за умов дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку, єдиних вимог до учнів, відповідальності вчителів за життя і здоров'я дітей. Регламентують цю діяльність педагогічного колективу школи законодавчі, нормативні та інструктивні матеріали з охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки.
Адміністрація та педагогічний колектив школи працюють над залученням до навчання дітей шкільного віку, покращенням успішності учнів школи, аналізуванням причин невідвідування занять учнями та запобіганням цих негативних явищ: проводиться індивідуальна робота класних керівників, проводяться спільні (з представниками батьківського комітету) рейди в сім'ї, співпраця зі службою у справах неповнолітніх, працівниками кримінальної міліції. У школі протягом кількох років діє єдина загальношкільна система обліку відвідування учнями занять. З боку адміністрації ведеться контроль за відвідуванням учнями навчання. В навчальному закладі заведено загальношкільний журнал обліку відвідування, створено систему звірки даних у журналі обліку та класних журналах. Підсумки відвідування аналізуються заступниками директора, класними керівниками, за необхідністю розглядаються на нарадах при директорові, педрадах, радах профілактики,
вживаються необхідні заходи щодо залучення дітей до навчання.
Педагогічний колектив школи продовжує роботу над створенням дієвої системи пошуку обдарованих дітей, відпрацюванням та впровадженням ефективних методик креативного розвитку учнів. Основна мета педагогічного колективу – організувати навчально-виховний процес таким чином, щоб «не загубити» жодної дитини, дати можливість розкрити все найкраще, закладене природою, сім’єю, сформувати громадянина, який зможе без особливих проблем увійти в соціум, матиме високий інтелектуальний та моральний потенціал.
Внутрішкільний контроль за станом викладання предметів, рівнем засвоєння навчальних програм та якістю знань, умінь та навичок учнів здійснюється впродовж навчального року відповідно до плану роботи школи. Результати контролю обговорюються, узагальнюються на засіданнях методичних об'єднань вчителів, нарадах при директорові та заступниках директора і відображені у відповідних наказах.
Складовою частиною здорового способу життя є правильне харчування. За організацією харчування учнів здійснюється систематичний медичний, адміністративний та педагогічний контроль. Організація харчування в школі здійснюється відповідно до наказу директора школи. Згідно з поданими документами видаються накази щодо організації харчування учнів. Адміністрацією школи відповідно до річного плану здійснюється контроль за станом організації харчування, виконання норм харчування, виконання заходів щодо профілактики гострих кишкових інфекції та харчових отруєнь серед учнів школи. З метою посилення контролю за якістю продуктів харчування та продовольчої сировини і роботою працівників харчоблоку, згідно наказів по школі створена комісія з бракеражу. У школі затверджено графік чергування вчителів у їдальні.
Щоденний контроль за станом здоров'я учнів школи у поточному навчальному році здійснювався класоводами, класними керівниками та медичною сестрою школи.
На підставі довідок про стан здоров'я учнів та з метою організації занять з фізичної культури з дітьми, які за станом здоров'я відносяться до спеціальних медичних груп, підготовчої групи або взагалі звільнені від занять з фізичного
виховання, всі учні школи були розподілені на групи з фізичного виховання. Протягом року списки таких учнів коригуються адміністрацією школи,
відповідно до висновків в наданих медичних довідках про стан здоров'я.
Орієнтуючись на результати внутрішкільного огляду методичної роботи, вивчення та аналіз стану викладання навчальних предметів, рівень професійної підготовки вчителів, навчально-виховна робота в школі була спрямована на вирішення загальних освітніх проблем:
- безперервність системи національного виховання;
- системний підхід до управління освітнім закладом;
- діагностика навчально-виховного процесу в школі;
- реалізація принципу компетентності навчання в організації навчально-виховного процесу;
- психологічне забезпечення навчально-виховного процесу;
- диференційований підхід до підвищення професійного рівня педагогічних та керівних кадрів;
- модернізація форм організації педагогічного процесу.
З метою цілеспрямованої роботи та для забезпечення колективного керівництва методичною роботою в школі була створена методична рада. Методична робота з педагогічними кадрами реалізовувалася через колективні та індивідуальні форми, наставництво, консультування, взаємовідвідування занять, самоосвіту педагогів. Розглянуто широке коло питань: використання різних педагогічних технологій; діяльність педагогічного колективу з розвитку творчих та інтелектуальних здібностей учнів тощо. Тематика засідань методичних об'єднань різноманітна та актуальна: «Формування в учнів громадянської компетентності шляхом реалізації виховної функції уроку», «Розвиток життєво-творчих компетентностей учнів на основі проектної діяльності в умовах Державного стандарту освіти», «Професійно проведений урок – шлях до якості знань учнів». Слід відмітити роботу керівників шкільних методичних об'єднань: Погорілець Г.П. та Харковець І.А.
У 2017-2018 навчальному році атестувалося 8 вчителів школи. За результатами атестації вчителям початкових класів Боболович Галині Іванівні, Кушнерук Сніжані Володимирівні, вчителю математики Погорілець Наталії Миколаївні, вчителю біології Харковець Галині Георгіївні, вчителю української мови та літератури Погорілець Галині Павлівні підтверджено кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії»; вчителю фізики Погорілець Наталії Григорівні, вчителю фізичної культури Харковцю В'ячеславу Олександровичу, вчителю історії Боболовичу Михайлу Івановичу встановлено кваліфікаційну категорію «спеціаліст другої категорії».
Особлива увага приділяється удосконаленню професійної підготовки педагогічних працівників. Цьому сприяє підвищення кваліфікації вчителів. Пройшли курсову перепідготовку на базі РОІППО 7 вчителів школи: Панасюк Л.І., Філіпчук Ю.С. – вчителі початкових класів; Погорілець Н.М. – вчителі математики; Погорілець Н.Г. – вчителі фізики, інформатики та заступники з НВР; Харковець В.О. – вчителі фізичної культури; Боболович М.І. – вчителі історії; Стельмашук В.М. – вчителі географії. Крім цього 5 вчителів початкових класів - Соломко О.А., Гуринович Т.А., Панасюк Л.І., Опанасюк В.Л., Марчук Р.І. та вчителі іноземної мови Кучерешко Д.В. та Селевчук О.Ф. - пройшли тренінгові навчання підвищення кваліфікації «вчителі початкових класів (НУШ)». Завгосп школи Питомець О.О. пройшов курсову підготовку з пожежної безпеки при НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області.
Педагоги школи активно залучаються до роботи у районних семінарах, засіданнях творчих та ініціативних груп, науково-практичних конференціях, конкурсах тощо.
Вчителі, які мають звання «Старший вчитель» проводили один раз на місяць дні «відкритих дверей».
Протягом року були представлені виставки педагогічних надбань учителів «Я атестуюсь», «Сучасний урок», виставки навчальної та методичної літератури.
Робота з обдарованими дітьми вимагає від учителів особливих методичних підходів до організації навчально-виховного процесу. Тому, з метою
всебічного розвитку обдарованих дітей, в школі проводились предметні тижні, місячники.
Педагогічний колектив школи упродовж року проводив роботу для забезпечення результативності навчально-виховного процесу, оволодіння учнями базовими, загально-навчальними вміннями і навичками, які були спрямовані на розвиток індивідуальних здібностей кожної дитини та створення умов для самореалізації.
В школі навчається всього 289 учнів. Учні 1-х класів (33 учн.) оцінюванню не підлягають. Учні 2-11 класів (256 учн.) мають такі результати навчальних досягнень:
на високому рівні навчається – 37 учнів – це 14,5 %;
на достатньому рівні навчається – 96 учнів – це 38%;
на середньому рівні навчається – 104 учні – це 40,3%;
на початковому рівні навчається – 19 учнів – це 7,2%.
Протягом 2017-2018 навчального року учні КЗ «Кухченська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» були учасниками районних етапів конкурсів та олімпіад. У ІІ етапі Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської молоді імені Тараса Шевченка брало участь 7 учнів школи. У конкурсі учнівської творчості «Об'єднаймося ж, брати мої» учень 11 класу Анчук Андрій здобув ІІІ місце (вчитель Погорілець Г.П.).
Були учні школи учасниками районного етапу олімпіад з німецької мови, трудового навчання, української мови, математики, біології, фізики, ІКТ. Призери ІІ (районного) туру Всеукраїнських олімпіад з базових предметів:
ПІБ учня |
Клас |
Предмет |
Місце |
ПІБ вчителя, який підготував |
Харковець Артур |
10 |
Німецька мова |
ІІІ |
Тумаш Н.С. |
Савіцький Павло |
11 |
Трудове навчання |
ІІ |
Соломко П.М. |
Харковець Артур |
10 |
Українська мова |
ІІІ |
Воронко Н.М. |
Щорічно учні школи є лауреатами та призерами Міжнародного математичного конкурсу «Кенгуру» та Всеукраїнського учнівського фізичного конкурсу «Левеня». Вчителі математики докладають значні зусилля для популяризації математичних знань серед учнів,
використання задач конкурсу на уроках математики, під час проведення позакласних заходів, предметних тижнів тощо
Учні школи неодноразові учасники конкурсу «Паперовий світ» і цьогоріч учнівський колектив 2 класу (керівник Марчук Л.В.) посів ІІ місце в розділі «За розробками сучасних майстрів світу».
Варто відзначити належну роботу учнівських колективів з технічної творчості. Так у конкурсі-виставці «Український сувенір» у номінації «Сучасні дизайнерські вироби» учнівський колектив гуртка «Зроби світ навколо себе прекрасним» (керівник Клубук А.О.) здобув ІІ місце. А колектив гуртка «Технічна творчость» (керівник Марчук Л.В.), який є постійним учасником різноманітних конкурсів-виставок, у конкурсі «Новорічний сувенір -2017» здобув два призові місця: напрям «Новорічний букет» - ІІІ місце, напрям «Новорічна композиція» - ІІ місце.
Важливе місце в навчально-виховному процесі займає спортивно-масова робота. Збірна команда школи неодноразово в змаганнях з футболу є переможцем і цього навчального року теж виграла в зональних змаганнях. Учні школи вибороли перемогу і взональних змаганнях з шахів та шашок та посіли ІІ місце на районних змаганнях.
Із метою виявлення, підтримки та розвитку творчого потенціалу молодших учнів у квітні 2018 року проведено олімпіаду «Юне обдарування» для учнів четвертих класів з української мови, математики, природознавства.
Психологічна служба школи працювала над проблемою психологічного супроводу процесу соціалізації дітей; створення умов для самореалізації та творчої активності кожної дитини. За цей період практичним психологом проводились всі види роботи. Психодіагностика У цьому напрямку було охоплено найважливіші сторони шкільного життя, кризових вікових періодів. Психолог проводила діагностику по таких питаннях:
-Дослідження рівня адаптації учнів 1-го, 5-го та 10-го класів; - Визначення індивідуальних особливостей учнів старшої школи(дослідження типу темпераменту, акцентуацій характеру), дослідження професійних нахилів та інтересів учнів 9-11 класів; творчих здібностей, нахилів, соціального інтелекту, статусу в колективі;контроль за адаптацією учнів при переході до старшої школи: дослідження особистісних особливостей та їх емоційних станів, рівня тривожності та мотивації навчання); -Визначення нахилів та здібностей обдарованих дітей (тести для обдарованих на визначення особливостей розвитку особистості,статусу в колективі; анкетування батьків, бесіди з педагогами);
-Визначення інтересів та можливостей дітей, які потребують особливої уваги. -Діагностування стану психологічного клімату в педагогічному колективі; -Вивчення емоційно-вольової сфери педагогів; - Вивчення традицій виховання у родинах, шляхом анкетування батьків. Наоснові психодіагностики проводилась корекційна робота.В цей напрямок була включена робота з учнями та педагогами по таких питаннях: -Розвивальна робота з учнями 1-го та 5-о класів з метою подолання дезадаптованості (застосування корекційних програм для тривожних дітей). -Корекційна робота з підлітками ( корекція асоціальної поведінки,методики по подоланню сором’язливості та тривожності, розвивальні ігри по розвитку комунікативності, профорієнтаційні тренінги, тренінги по профілактиці СНІДу, корекція екзаменаційного стресу, профілактика статевого виховання, питань дорослого життя). Психолог проводила консультування учнів, батьків та педагогів з таких питань:
-індивідуальні консультації щодо особливостей адаптації школярів; -організація роботи з невстигаючими дітьми; - конфлікти в колективі; -психологічна допомога дітям, які мають труднощі у виборі професії; -здорового способу життя. Дуже часто батьки консультувались з питань адаптації,навчання та виховання дітей. Проводились індивідуальні консультування батьків,чиї діти мають недостатній рівень готовності до шкільного навчання; групове консультування батьків «Про причини труднощів адаптації і шляхи взаємодії батьків і педагогів в їх подоланні»; - консультації з приводу вибору дітьми професії, підтверджені діагностикою; - психологічні особливості учнів, з можливою неадекватною поведінкою. Вчителям випускних класів надавались консультації,що стосуються важливості формування в учнів якостей, необхідних при зміні умов навчання: самостійності, відповідальності, організованості;проводились консультації педагогів з питань важковиховуваності підлітків. На консультацій були сформовані такі рекомендації: - для учнів: «Як правильно формувати режим дня»; «Культура відносин» ; « Як розвинути впевненість у собі» і т.д. -для вчителів: «Проблеми «важковиховуваності підлітків»; «Вчимося керувати своїми емоціями»;-для батьків: «Допомога дорослих у вихованні та навчанні дитини»;«Як зберегти інтерес дитини до навчання?»; «Дисципліна без конфліктів»;«Авторитет батьків і його роль у вихованні дітей»; «Як порозумітись із власною дитиною»; «Сімейне спілкування без насильства і маніпуляцій». Аналізуючи роботу практичного психолога,можна сказати,що всі поставленні завдання були виконані. Однак,слід приділити більше уваги роботі з дітьми «групи ризику» та провести ряд корекційних і розвивальних занять.
Протягом 2017-2018 н.р. соціальний педагог КЗ «Кухченська ЗОШ І-ІІІ ступенів» працював над темою «Формування життєвих компетентностей школярів через демократизацію відносин між учасниками навчально-виховного процесу». Робота соціального педагога спрямовувалась на реалізацію поставлених на 2017-2018 н.р. завдань. А саме на забезпечення формування сприятливого соціально-психологічного клімату в учнівському та педагогічному колективах, сприяння реалізації здібностей та можливостей кожного учня в освітньому процесі, на допомогу учасникам навчально-виховного процесу в подоланні кризових станів та конфліктів, на пропаганду здорового способу життя, на підвищення рівня соціальної обізнаності учнів та їх батьків, на допомогу в адаптації учнів до умов навчання в школі.
Найбільшу ланку в роботі протягом року займала профілактична робота. Для реалізації цієї функції проводились бесіди, виховні години, заняття з елементами тренінгу, диспути про: торгівлю людьми в сучасному світі, безпечний інтернет, здоровий спосіб життя, права дитини та її обов’язки, толерантність, проблему ВІЛ/СНІДу, уміння контролювати емоції та шляхи вирішення конфліктів, проблему насильства в суспільстві та сім’ї, правопорушення та інше. Також з учнями переглядались навчальні відеофільми з подальшим обговоренням у групах для попередження негативних явищ серед учнівської молоді.
Ще однією функцією, яка реалізовувалась соціальним педагогом у великій мірі була просвітницька. Зокрема, для учнів проведено лекції, години спілкування на теми: неформальні молодіжні об’єднання у світі і Україні зокрема, їх значення для суспільства; суспільство в умовах збройного конфлікту в Україні; засоби налагодження відносин у сім’ї та інші.
Великий об’єм робіт було скеровано на допомогу в адаптації учням 1-х та 5 класів до умов навчання в школі. Зокрема з цими учнями проведено ряд діагностичних методик, опитування їхніх батьків, класоводів, велось спостереження за цими дітьми, надано рекомендації батькам та вчителям для роботи з учнями цих класів.
Учні «групи ризику» та схильні до правопорушень постійно перебували під увагою соціального педагога. З ними велись бесіди на різні теми соціалізуючого характеру, було проведено кілька занять з елементами тренінгу на подолання асоціальних проявів поведінки цими учнями, контролювалось відвідування ними школи і навчальних занять. З батьками цих учнів велись бесіди в школі та поза нею.
Плідною була співпраця із заступником директора з виховної роботи та педагогом-організатором, яка була спрямована на залучення дітей пільгових категорій до культурно-масової роботи школи.
Також багато роботи з учнями було проведено спільно з практичним психологом.
Аналізуючи роботу за навчальний рік, можна говорити, що більшість поставлених соціальним педагогом завдань було виконано. Але великою перешкодою для реалізації всіх цілей була і є відсутність окремого робочого місця та брак приміщень у школі, куди можна було б привести групу учнів для проведення запланованих заходів. Також у подальшому в роботі слід більше уваги приділяти учням «групи ризику», більше проводити тренінгових, семінарських занять, на яких учні вчилися б практично застосовувати ті чи інші запропоновані методи, а не просто слухати вчителя. Оскільки в сучасному світі гостро постала проблема булінгу, жорстокого поводження та насильства, то даному питанню буде приділено особливу роль. Велику увагу також слід приділити підвищенню культури поведінки учнів у школі та поза нею, допомагати учням знаходити себе у соціумі та тісніше співпрацювати з батьками учнів.